Vyschýna vám chlebík v ľane?

                                                                                      Vyschýna vám chlebík v ľane? 

 

 

               Ručne tkané ľanové plátno je už stáročia overený prírodný materiál v spojení s odevom, bytovým

               textilom. Tým, že je nefarbené a chemicky neupravované, patrí medzi 100% prírodný produkt s vysokou

              morálnou hodnotou, každý kúsok plátna rozpráva svoj vlastný príbeh, príbeh rodín, príbeh tradícií.

 

konopné vrecko na chlieb

 

 

Aj vy už máte doma svoje ľanové vrecúško na pečivo a s láskou si pečiete svoj vlastný kváskový chlebík?

Kváskový chlieb je pre mňa viac ako len jedlo. Je to umenie, ktoré si vyžaduje trpezlivosť, starostlivosť a lásku.

Je to ako cesta do nezmapovaných krajín, plných zaujímavých zážitkov a nespočetných možností.

A tak sa ponárame do sveta pečenia, kde vône a chute tvoria jedinečný zážitok pre naše zmysly.

Kváskovanie – proces, ktorý je pre mnohých viac ako len spôsob, ako si upiecť chlieb. Je to spôsob, ako sa prenášajú znalosti, tradície a kultúra z generácie na generáciu. Je to skutočné umenie, ktoré v sebe skrýva nespočetné množstvo tajomstiev. Je to o láske a očakávaní. Je to o pocite, že ste niečo vytvorili sami a že to má pre vás skutočnú hodnotu. 

 

 

Alebo si chlebík kupujete? Stane sa vám, že vám v ňom začína chlebík vyschýnať?

             Áno, ľanové plátno je dostatočne pevné, hrubé, sľubuje nám, že pečivo v ňom vydrží dlho čerstvé, no povedzme si  úprimne, že nemôžeme očakávať, že na štvrtý deň z neho vyberieme chlebík ako čerstvo vytiahnutý z rúry. Priznajme si, že také zázračné vlastnosti nemá, no vyschýnať by v ňom pečivo rozhodne nemalo. Toto bola aj vaša najčastejšia otázka pri našich spoločných stretnutiach na SAShE v tržnici, preto som sa rozhodla aj pre vás všetkých, s ktorými som sa osobne nestretla, napísať pár rád ako tejto nechcenej situácii predísť.

Viete si predstaviť ten pocit, keď si s toľkou láskou a radosťou doma upečiete svoj vlastný chlebík, všade to      neodolateľne rozvoniava, až ho máte okamžite chuť zjesť a rýchlo si z neho odkrojiť, ach, tú vôňu cítim aj cez monitor počítača. Chlebík necháte vychladnúť a až tak ho vložíte do vášho ľanového vrecka. Ešte teplý sa odkladať do vrecúška neodporúča, i keď je zabalený v plátne, mohol by sa jemne spariť.

 

                                                                           Nebojte sa ľanu! Akú osobnú skúsenosť máte vy?

           Ak vám vaše pečivo a chlebík začína v ľanovom vrecku vyschýnať, máte  pravdepodobne doma suchšie prostredie a v miestnosti suchý vzduch, stáva sa to hlavne vo vykurovacom období, alebo pri vysokých vonkajších teplotách a horúčavách.

 Čo robiť v takýchto prípadoch? Verím, že ste sa s tým už stretli aj vy a práve vtedy to netreba vzdať, trpezlivosť ruže prináša, poznáte to, však?

 Chlebík a pečivo v ľanovom vrecúšku vyskúšajte zavrieť do dreveného chlebníka, ktorý dobre tesní, t.j. nemá v lištovaní medzierky. Neodporúčam ho dávať do uzatvárateľných nádob z plastu, to sme ho mohli potom nechať aj v plastovom vrecku.

V prípade, že drevený chlebník nemáte, nemusíte ho hneď kupovať, môžete vrecúško s pečivom zavrieť do rúry na pečenie, tá tesní dokonale.

Ak máte zaužívané potravinové skrinky, šuplíky, vložte vrecko ešte do sklenej nádoby s vrchnákom, myslím, že v každej domácnosti sa nájde klasická jánska misa alebo hlinená nádoba.

 Ani v jednom príklade ste sa nenašli a nepomohlo to? Nezúfajte, stačí keď svoj s láskou upečený chlebík vložíte vo vrecúšku do sklenej nádoby, zavriete do skrinky a pridáte do misy k vrecúšku ešte jedno jabĺčko.

 

 

V každej domácnosti je to špecifické a čo platí v jednej, v druhej nemusí. Nebojte sa vyskúšať, čo z toho pomôže práve u vás a napíšte mi. Ak pečiete z kvásku, tak viete, že kvások je živý organizmus a rovnako je to potom aj s vaším chlebíkom. Ľanové vrecko na chlieb je z čiste prírodného materiálu a tak v spoločnej kombinácii a spolu s prostredím pracujú. Netreba to vzdať a ak ešte stále váhate nad kúpou prírodného ľanového obalu na vaše voňajúce pečivo, odporúčam zo začiatku vyskúšať jednoduché ľanové vrecúška aj vo väčšom rozmere, tak viete chlebík zabaliť spoľahlivo do viacerých vrstiev, dostupné ich môžete nájsť TU. Medzi veľmi obľúbené výrobky sa zaradili aj kuchynské utierky z ručne tkaného plátna a aj do nich viete chlieb a pečivo rovnako spoľahlivo zavinúť, nájdete ich TU

 

Aký je váš zaručený recept a trik?

 

Smelo mi napíšte, niet nad spätnú väzbu, som tu pre vás a verím, že mnohí z vás ste sa o tom mohli presvedčiť, že kúpou ľanových výrobkov ak je potrebné, môj vzťah a záujem o vašu spokojnosť nekončí.

 

Prajem vám tie najkrajšie a najfarebnejšie dni, bez plesní, bez baktérií, bez prachu, bez alergií, to je život s ľanom ♥

foto:  šikovná foodblogerka Mária Šimková

skvelá fotografka Lubie Sutton

 

Nákupný košík
Návrat hore
vianočný ľanový obrus
Milí naši zákazníci! Veľmi si vás vážime, ako aj každú jednu vašu objednávku. Ľanovú bielizeň, župany, pyžamká a všetky vianočné objednávky na mieru pomaly uzatvárame po prehodnotení 28.11.2023. V decembri šijeme a pracujeme na vašich vianočných objednávkach. Garantované dodanie do Vianoc je na všetky objednávky prijaté a uhradené do 28.11.2023. Po 1.12. 2023 je stále možné objednať si výrobky, ktoré máme skladom. Posledné uhradené balíky sa budú odosielať 18.12.2023.
vianočný ľanový obrus
Milí naši zákazníci! Veľmi si vás vážime, ako aj každú jednu vašu objednávku. Ľanovú bielizeň, župany, pyžamká a všetky vianočné objednávky na mieru pomaly uzatvárame po prehodnotení 28.11.2023. V decembri šijeme a pracujeme na vašich vianočných objednávkach. Garantované dodanie do Vianoc je na všetky objednávky prijaté a uhradené do 28.11.2023. Po 1.12. 2023 je stále možné objednať si výrobky, ktoré máme skladom. Posledné uhradené balíky sa budú odosielať 18.12.2023.